Start

Strona główna

Naszą witrynę przegląda teraz 54 gości 
PDF Drukuj Email
Szkolny system wsparcia mediacyjnego
Wpisany przez Łukasz Wojciechowski   

Od marca bieżącego roku w Niepublicznym Gimnazjum przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Ks. A. J. Czartoryskiego w Puławach działa „Szkolny system wsparcia mediacyjnego” jako najskuteczniejszy sposób prowadzenia negocjacji w celu konstruktywnego rozwiazywania sporów i konfliktów. Ułatwiając młodzieży wychodzenie z sytuacji trudnych, kryzysowych - tak powszechnych w grupie rówieśniczej i trudnym wieku dorastania, jednocześnie przeciwdziałając przemocy szkolnej i rówieśniczej – nasze gimnazjum proponuje fachową pomoc wsparcia mediacyjnego.

Wszystkie osoby potrzebujące pomocy, wsparcia, zrozumienia dla swych problemów – zapraszam na dyżur w każdy wtorek o godz. 10.30 ( pokój pedagoga gimnazjum)!

Monika Misztal

 
PDF Drukuj Email
Wyjazd do Hiszpanii
Wpisany przez Łukasz Wojciechowski   
wtorek, 13 marca 2012 14:39

W dniach 07.03-11.03 sześcioro uczniów naszego gimnazjum wzięło udział w spotkaniu w Hiszpanii w ramach międzynarodowego projektu Comenius Are you a CO2nsumer? realizowanym w trzech szkołach: Niepublicznym Gimnazjum im. Ks. A. J. Czartoryskiego w Puławach, Alonso de Ercilla w Ocaña w Hiszpanii oraz Middenschool Sint-Pieter w Oostkamp w Belgii. Uczniowie uczestniczyli w lekcjach realizując różnego rodzaju zadania związane z projektem i mieszkali u hiszpańskich rodzin zapoznając się z realiami życia w tym rejonie. Było to z pewnością niezapomniane doświadczenie, które podniosło świadomość i wzmocniło szacunek dla kulturowej odmienności ludzi z Polski, Hiszpanii i Belgii. Mamy nadzieję, że nowo zawiązane przyjaźnie przetrwają i zainspirują uczniów do podróżowania, poznawania świata, poszerzania horyzontów i uczenia się języków obcych.

 
PDF Drukuj Email
Niecodzienna lekcja historii
Wpisany przez Łukasz Wojciechowski   
wtorek, 13 marca 2012 14:35

Spotkanie z członkiem Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę

panem Stefanem Ludwikowskim

W dniu 8 marca 2012 roku na Sali gimnastycznej naszego liceum odbyło się spotkanie uczniów klas 2a i 3 b gimnazjum oraz 1 d, 1 e, 1 i, 3e i 3h liceum z panem Stefanem Ludwikowskim, który w latach 1940 – 1945 został wywieziony na roboty przymusowe do Niemiec. Pan Stefan opowiedział zgromadzonej młodzieży o najtragiczniejszych latach swojego życia, starając się na swoim przykładzie pokazać uczniom sytuację wszystkich Polaków wywiezionych w głąb III Rzeszy w czasie II wojny światowej. Blisko dwugodzinne spotkanie wywarło na uczniach naszej szkoły ogromne wrażenie, a zarazem stanowiło niecodzienną lekcję historii.

 

Marek Rzeszutko

 
PDF Drukuj Email
Konkurs Chemiczny
Wpisany przez Łukasz Wojciechowski   
poniedziałek, 05 marca 2012 07:29

Z radością informujemy, że uczeń Naszego Gimnazjum Tomasz Charytanowicz uzyskał tytuł Laureata Kuratoryjnego Konkursu Chemicznego.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Agnieszka Sylwestrowicz

 
PDF Drukuj Email
Wisława Szymborska
Wpisany przez Administrator   

O   tej , co zawsze chciała  być osobą ,a nie  osobistością -   wspomnienie o Wisławie Szymborskiej

Niezwykła, ciepła, skromna, z poczuciem humoru. Nie znosiła patosu, sławy, płycizny, miałkości. Cytowana i czytana na całym świecie, uwielbiana przez sławnych i znanych (min. Woody Alen, Vaclav Havel, Umberto Eco) „Obmyślała świat” idiotom na śmiech, melancholikom na płacz, łysym na grzebień, psom  na  buty…, obmyślała  człowieka , jego los, sens życia. Była fenomenem . Jest fenomenem. Uwielbiają i czytają jej poezję Włosi , którzy jak twierdzi przyjaciel autorki słynnych limeryków – Umberto Eco – nie lubią poezji i niechętnie do niej sięgają. W 1996 r, podczas  odbierania literackiej Nagrody Nobla złamała oficjalny protokół kłaniając się najpierw   publiczności , dopiero potem Szwedzkiej Akademii Nauk – owacjom na stojąco nie było końca. Namiętna palaczka tytoniu – nawet norweskiego króla wyciągnęła „na papieroska”. Jak  sama żartobliwie mawiała – bez papierosów nie powstałaby dobra literatura, ot, na przykład „Czarodziejska góra” Thomasa Manna …. Co w niej cenię? Głębię myśli (od Ojców Kościoła, filozofię po klasykę literatury polskiej i obcej) , elegancję i precyzję słowa, radość z rzeczy drobnych , miłość do sztuki( Rembrandt, Jan Vermeer van Delft), niesamowite poczucie humoru, dystans i ironię wobec samej siebie. Omawiana na lekcjach twórczość wielkiej damy polskiej poezji nigdy nie nuży, ciągle zachwyca, zaciekawia, bo ciągle odkrywamy tam nowe obszary, treści i sens. Czasem szokuje swą prawdą i celnością, znajomością świata i człowieka (…żyjemy dłużej ,ale mniej dokładnie i krótkimi zdaniami). Szymborska żartowała ze wszystkich ,nawet z własnej śmierci:

Tu leży staroświecka jak przecinek autorka paru wierszy. Wieczny odpoczynek raczyła dać jej ziemia, pomimo, że trup  nie  należał  do  żadnej  z  literackich  grup…

Dyskrecja ,elegancja, erudycja, spokój, bycie damą – to takie dziś rzadkie i niespotykane, szacunek ,uśmiech ,pobłażliwość dla świata i człowieka – to takie cenne, piękne, wartościowe. Jest Szymborska – obok Herberta, Poświatowskiej ,Różewicza , Miłosza moją ulubioną poetką , taką też pozostanie – każdy przecież początek to tylko ciąg dalszy, a księga zdarzeń  zawsze  otwarta  w połowie…

Spoczywaj w spokoju

Renata Miłosz

 
PDF Drukuj Email
Olimpiada Geograficzna
Wpisany przez Łukasz Wojciechowski   
piątek, 20 stycznia 2012 08:46

Z przyjemnością informujemy, że uczeń klasy 2b Gimnazjum Marek Gawrysiak zajął 2 miejsce w ogólnopolskiej olimpiadzie przedmiotowej z geografii OLIMPUS Sesja jesienna. W tej samej olimpiadzie uczeń klasy 2a Gimnazjum Artur Nowak otrzymał wyróżnienie. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

K. Kwiatek - Farion

 
PDF Drukuj Email
Komunikat
Wpisany przez Łukasz Wojciechowski   
środa, 04 stycznia 2012 22:31


Z radością informuję, że uczennica klasy 2a naszego gimnazjum Zuzanna Jakubowska zdobyła główną nagrodę w Powiatowym Konkursie Plastycznym na pracę przestrzenną : „Anioły Bożego Narodzenia” organizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury w Puławach.  Serdeczne gratulacje należą się również uczennicom klasy  1a gimnazjum - Karolinie Krawczak, Aleksandrze Grabowskiej i Barbarze Białocie oraz uczennicy kl. 3b liceum Agnieszce Karpińskiej, które uzyskały wyróżnienia.

Gratuluję i życzę dalszych sukcesów !

A.    Bukowska

 
<< pierwsza < poprzednia 61 62 63 64 65 następna > ostatnia >>

Strona 61 z 65