Start

Strona główna

Naszą witrynę przegląda teraz 32 gości 
PDF Drukuj Email
Dawnych wspomnień czar...
Wpisany przez Łukasz Wojciechowski   

DAWNYCH   WSPOMNIEŃ  CZAR … – czyli jubileusz  95-lecia I Liceum Ogólnokształcącego

im. Ks. A .J. Czartoryskiego w Puławach .

…’’Nie ma większego bogactwa w narodzie nad światłych  obywateli’’…

Jan  Paweł  II

Ta wyjątkowa, najstarsza w Puławach , zasłużona dla miasta  i Lubelszczyzny szkoła 24 września 2011 roku uroczyście obchodziła jubileusz 95 –lecia  swego istnienia. Oficjalne uroczystości poprzedziła debata pt Rola I Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. A.J. Czartoryskiego w historii Puław i regionu” zorganizowana  16 września 2011 r. w ramach XIX Europejskich Dni Dziedzictwa 2011 „ Kamienie Milowe. Historia Kultura Nauka. Wśród zaproszonych gości – historyków, dyrektorów szkół , uczniów liceum dyskutowano o wyjątkowości szkoły ,jej legendzie , duchu patriotyzmu ,wielkich osobowościach ,które kształciły  i wychowywały młode pokolenie .

W piątek ,23 września w Kościele pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej  odprawiono Mszę w intencji Nauczycieli ,Pracowników, Absolwentów i wychowanków. W homilii ksiądz dziekan Piotr Trela wspominając  historię  szkoły podkreślił  jej  wyjątkową misję w kształtowaniu postaw i budowaniu wartości. Wśród gości obecni byli min. przedstawicielka rodu Czartoryskich –księżna Barbara Czartoryska , przedstawiciele władz Rzeczypospolitej Polskiej , członkowie sejmu ,senatu ,władze miasta Puław , czcigodni profesorowie seniorzy , o których sile ducha i umysłu wspominał ksiądz dziekan. Młodzież licealna i gimnazjalna po Mszy św. złożyła  wiązanki kwiatów na grobach zmarłych nauczycieli , pracowników szkoły i absolwentów.

W  sobotę ,24 września , po Mszy Św. W Kościele pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej , o godz. 12.00 , w sali widowiskowej Puławskiego Ośrodka Kultury „Dom Chemika” nastąpiło oficjalne otwarcie Zjazdu Absolwentów. Wspaniałą oprawę artystyczną przygotowała młodzież licealna pod kierunkiem pani Haliny Kuflewskiej i pana Michała Matrasa.                                    Niezwykłość, magia ,swoiste genius  loci z całą  mocą ujawniły się  gdy rzesze  absolwentów ruszyły na swój poczciwy Czartorych. Z wielkim wzruszeniem , po latach ,wśród niezliczonej ilości twarzy  -   młodych ,bardzo młodych i starszych - próbowałam i ja odszukać moje koleżanki ,kolegów  , profesorów, sale lekcyjne, przywołać wspomnienia… Okrzykom radości,  piskom, krzykom nie było końca. Kaśki ,Baśki ,Zosie, Marzenki i Jadzie, Jurki ,Zbyszki , Jaśki      i Józki padali sobie  w objęcia jakby cofnął  się czas, jakby to było wczoraj…. Wzruszenia, łzy, zdziwienie (To Ty? …, To naprawdę Ty??? Ty!!! Nic się nie zmieniłeś!!!) śmiech ,wspomnienia, setki wspomnień , które drzemią w każdym kącie i zakamarku tego szacownego budynku, gdzie nowe splotło się z tym co stare ,tradycyjne i odwieczne. Niekończące się rozmowy przy ciastku i kawie w „Kawiarence Absolwenta”, uśmiechające się do siebie twarze uświadomiły mi jak silną stanowimy wspólnotę – my, absolwenci I LO, szkoły ,która stanowiła i stanowi o niepowtarzalnym charakterze naszego miasta, o sile puławskiej elity intelektualnej , o magii Czartorycha , który tę elitę tworzył ,kształtował, rzeźbił. Nasi mistrzowie, nauczyciele , osobowości ,legendy ,którzy teraz, na szkolnych korytarzach  uśmiechnięci ,w otoczeniu wychowanków , bez najmniejszych kłopotów odtwarzają klasę I a, II c czy ogólną III e,Zośkę, Franka czy Władka. Śmiech, żart, jeszcze wpis do Księgi Pamiątkowej w Izbie Pamięci i to poczucie, że to coś dobrego ,pięknego i prawdziwego.

I najnowsze pokolenie wychowanków – uczniowie I Liceum i Gimnazjum przy I LO – wspaniali, młodzi ludzie, zaangażowani w  organizację zjazdu, obsługujący jego biuro, punkty informacyjne, pomagający ,chętni ,otwarci na ludzi, ciekawi świata. To kolejny dowód na to, że przemiana pokoleń ,tradycja ,ideały i wartości , których Czartorych  był  zawsze symbolem przechodzą już w młode ręce i umysły, wszak jak powiedział Thomas Mann …człowiek nie żyje wyłącznie swoim życiem , ale jako jednostka –również życiem swojej epoki ,swojego pokolenia’’…

RENATA   MIŁOSZ

absolwentka     I   LO  w  Puławach

 
PDF Drukuj Email
Uwaga uczniowie klas pierwszych
Wpisany przez Łukasz Wojciechowski   
wtorek, 30 sierpnia 2011 11:49

Uczniowie pierwszych klasy gimnazjum proszeni są o obowiązkowe zgłoszenie się po odbiór mundurków w wyznaczonym terminie.

W dniach od 31.08. do 02.09.2011r. - na ulicy Wojska Polskiego 13. Jest to sklep pasmanteryjny w środkowym wieżowcu. Cena mundurka wynosi 57 zł. Bardzo proszę o uiszczenie pełnej opłaty za mundurek.

Od dnia 5 września wszyscy uczniowie klas pierwszych mają obowiązek przychodzić do szkoły w mundurkach!

Proszę pamiętać, że brak mundurka na zajęciach lekcyjnych jest odnotowywany w dzienniku i jego brak powoduje obniżenie oceny z zachowania. Bardzo proszę o realizację odbioru w terminie!!!

 
PDF Drukuj Email
Rozpoczęcie roku szkolnego
Wpisany przez Łukasz Wojciechowski   
piątek, 26 sierpnia 2011 11:45

 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2011/2012:

Uroczystości związane z rozpoczęciem roku szkolnego 2011/ 2012:

8.30 – Msza Święta w kościele Matki Bożej Różańcowej
9.30 – uroczystości przed budynkiem szkoły

 
PDF Drukuj Email
Zajęcia integracyjne
Wpisany przez Łukasz Wojciechowski   
piątek, 26 sierpnia 2011 11:40

Zajęcia integracyjne dla klas pierwszych

Zapraszamy uczniów klas pierwszych na spotkanie integracyjne,

które odbędzie się dnia 31.08.2011 r. o godzinie 12.00 w budynku szkoły.

 
PDF Drukuj Email
Karta motorowerowa
Wpisany przez Łukasz Wojciechowski   
piątek, 01 lipca 2011 09:53

Uwaga !!!

Uczestnicy kursu na kartę motorowerową, którzy pomyślnie zdali egzamin,

mogą od 04.07.2011 r.  ( poniedziałek )

odebrać dokument uprawniający do prowadzenia pojazdu w sekretariacie szkoły.

 
PDF Drukuj Email
Wykaz podręczników 2011/2012
Wpisany przez Łukasz Wojciechowski   
piątek, 01 lipca 2011 08:09

Wykaz podręczników na rok szkolny 2011/2012.

Pobierz

 
PDF Drukuj Email
Rekrutacja
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 20 czerwca 2011 13:00
Rekrutacja  do  Niepublicznego  Gimnazjum  przy I LO w Puławach

rok szkolny 2011/2012

  1. Składanie podań do Gimnazjum od 14.03 do 31.05.2011 r.
  2. Rozmowy kwalifikacyjne od 23 maja do 31 maja 2011 r.
  3. Dostarczenie oryginału świadectw ukończenia VI klasy szkoły podstawowej i wyników egzaminów do 27 czerwca  do godz. 15.30
  4. Lista przyjętych w dniu 28.06.2011 roku  o godz. 9.00
  5. Po opublikowaniu listy przyjętych uczniów, kandydaci zobowiązani są w tym samym dniu dostarczyć oryginał świadectwa ukończenia szkoły podstawowej w celu potwierdzenia woli podjęcia nauki w szkole.


 
<< pierwsza < poprzednia 61 62 63 64 65 następna > ostatnia >>

Strona 63 z 65